Најпрво полжавите претходно чисти и добро проварени ги оставаме да стојат околу 30-тина минути во солта.
Потоа во подлабока тава (Вок тава на Делимано) го додаваме маслиновото масло. Ги додаваме полжавите и на тивок оган постепено ги промешуваме. Печурките (по можност Лисичарка) ги сецкаме ситно и ги додаваме во полжавите. Постепено го додаваме и зачините и тоа по соодветен редослед- мешан сув зачин, целерот, биберот и на крај магдоносот. Се добро се пропржува, при крај ја засилуваме температурата и ги вадиме од оган.
Полжавите се готови, а во комбинација со шумска печурка (Лисичарка) создаваат невиден спој на оброк *******

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови