Подготовка

1. Изрендајте ги тиквичките, посолете ги и оставете ги да отстојат, па потоа убаво исцедете ги од водата и ставете ги во подлабока вангла, во која ќе ги додадете редоследно останатите состојки и убаво ќе ги измешате.

2. Смесата истурете ја во тава 26 претходно намрсена и набрашнета, посипете по желба со сусам и семки, иако не морате и печете на 180С, околу 30на плус минути.

3. Послужете со кисело млеко или павлака.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови