Направете смеса за солени палачинки по сопствен рецепт. Испечете ги и покриени оставете ги да оладат.
За тоа време подгответе го филот за полнење.
Кромидот и морковот исецкајте ги многу ситно и пропржете ги во маку масло. Додајте го меленото месо, зачините и пржете го да омекне и испари течноста што ќе ја пушти месото. На крај додајте го магдоносот, измешајте го и тргнете го на страна да олади.
Во оладеното месо додајте го ренданиот кашкавал и јајцето претходно разматено со вилушка. Измешајте се заедно да се соедини.
На секоја палачинка на долниот дел ставите од филот. Свиткајте ги краевите од страна и завиткајте ја во ролат. Крајот прицврстете го со чепкалка.
И така со ред додека се потрошат сите палачинки.
Потоа следи поховање.
Најпрво извалкајте ги во брашно, во изматените јајца и на крај во презлата.
Пржете ги во загреано масло на не многу висока температура од сите страни, да добијат зацрвенета боја.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани