1. Пилешките гради, сечкани на мали парчиња, ги пржиме на тивок оган на масло, додека да зацрвенат. Ги тргаме на страна.
2. Морковите ги сечкаме на кругови или по желба.
3. Кромидот ситно го сечкаме. Прво малку ги пропржуваме морковите, во тавата во која сме го пржеле месото, па го додаваме и кромидот да се пропржи. Масло ставаме околу 50 мл.
4. Ги додаваме печурките и се убаво заедно пропржуваме. Откако ќе се испржи сето ова го додаваме месото и на крај павлаката. Кога ќе се поврзат вкусовите ручекот ни е готов.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани