1. За подготовка на овој ручек користам мали парчиња стек кои предходно ги толчам. Откако ги формирам врз нив редам тенко парче каре и кашкавал. Стекот го затварам со чепкала (не е обавезно) и ги редам во подмачкана ростер тава. Врз стекот ги ставаме мешаниот зачин и биберот, пред печењето сипуваме 1 чаша кола пијалок, ја поклопуваме тавата и печеме на 180степени 45мин
2. Путерот го загреваме и го пржиме брашното полека го додаваме млекото сами си ја одредуваме густината. Во сосот додаваме кари, малку бибер, оригано и црвениот пипер. Ја полеваме тавата со сосот и печеме усте половина час на 180степени.
По желба може да се изранда и кашкавал одозгора.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани