Водата во која се варело пилешкото месо, односно, најчесто целото пиле е најубава да се искористи за правење на домашна пилешка супа. Овој пат е импровизација на моментот и она што се имало при рака. Испадна невообичаено добра чорба, па еве некому можеби ќе се најди во некој „инстант“ момент.

Искинете го или пак исецкајте го на мали коцкички пилешкото месо. Шпагетите издробете ги на 1-2 см должина. И останатите наведени состојки додадете ги во зовриената пилешка вода.
Кога е готова, тргнете ја од рингла. Изматете го јајцето со јогуртот и додадете го со енергично мешање. По 15 мин. послужете.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани