Вкусен посен ручек, одличен за ова време на пости.

Подготовка:

1. Кромидот се сецка во сецко.

2. Рибите се варат, чистат од коските. Се сецкаат во сецко.

3. И морковот во сецко, а компирот се пасира со вилушка или алатка за пире.

4. Сè се соединува со останатите состојки, се обликуваат плескавици, се редат на намрсена хартија за печење.

5. Се печат во загреана рерна на 200, додека убаво поруменат.

На здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови