Најпрво со малку топло млеко, шеќер и прстофат брашно се активира квасецот, па потоа заедно со наведените состојки се меси глатко тесто. Тестото се премачкува со масло и се остава на топло да се дуплира.
Потоа се сучи врз палента, посипана на работната маса во правоаглна форма со дебелина од околу пола см. Се премачкува со мешавината од разматено јајце и стопен путер и се предиплува/поклопува од долгата страна. Се сечат траки во ширина од 5 см, кои мегу себе се засекуваат само во средишниот дел, ни не и до краевите, па се виткаат во исто време од двете страни во спирали.
Така спремени, се оставаат да киснат 15 мин., па потоа се печат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови