Измешајте го костеновото брашно со млекото и водата. Додадете ги двата вида шеќер и пецивото и на крај додадете го постепено додека мешате со жица за матење и пченичното брашно. На крај вмешајте ги јајцата. Оставете го да одмори најмалку 15 минути, при што повремено ќе го мешате. Смесата не смее да е многу ретка, но доколку сметате дека е потребно и можите да направите потенки палачинки, додадете уште вода спрема потребите.
Пржете ги палачинките со по едно лажиче масло за секоја палачинка.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани