Земете една лубеница од 7-8 кг, исечете го горниот дел околу 6-7 см. Од поголемиот дел од лубеницата извадетеја внатрешноста. Исецкајте ги останатите овошја, ставете ги во кората од лубеницата. Измешајте ги соковите со шеќерот и додадете ги. Потоа дополнете со извадената лубеница. Сето ова добро измешајте го и покрите го со помалиот дел. Вака припремената овошна салата ставете ја во фрижидер околу два саати и потоа сервирајте. Треба да се консумира за околу 2-3 дена.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани