Најпрвин сварете ги пудинзите (секој пудинг со 0.5л. млеко и 3 лажици шеќер).
Во чоколадниот пудинг, додека е уште на оган ставете го темното чоколадо да се растопи.
Потоа оставете ги да се оладат.

Во оладениот чоколаден пудинг се додава половина претхоно изматен путер и пак матите за да се соединат.

Во пудингот од ванила додајте ја другата половина од претходно изматениот путер и ренданото бело чоколадо. Изматете со миксер за да се соединат смесите.

Во подлога за торта наредете бисквити кратко потопени во млеко, потоа црн фил, бисквити,бел фил.
Повторете ја постапката додека се потрошат бисквитеите и филовите.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани