Ова е рецепт различен од оние класичните мекици, но е доста вкусен, а и брз, бидејки нема чекање за тестото да стаса, а и воопшто не се мрсни.

Во длабок сад од сите состојки замесете средно меко тесто.
На набрашнета површна развлечете кора и со поголема чаша или калап вадете кругови од тестото.
Пржете во поголема количина масло.
Можат да се послужат со јогурт, сирење, павлака, мармалад, чоколаден прелив, мед....по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани