Од сите состојки замесите тесто и правите топчина во големина на орев.
Ставајте ги на плех обложен со хартија. Со мала ракиена чаша на средина направете дупка. Ставете ги да се печат во претходно загреана рерна на 180 С 7-8 минути. Потоа извадете ги и во средината на секое колаче ставете по едно лажиче мармалад од кајсии или јагоди и повторно вратете ги да се допечат уште 5-6 минути.
По желба можете да ги наросите со шеќер во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани