Во сад за матење изматете ги со жица јајцето и шеќерот.
Додајте го путерот од кикирики и ванилата и убаво измешајте.
Додајте го млекото и на крај постепено со мешање додајте го брашното измешано со пецивото.
Секоја вдлабнатина од калапот за мафини премачкајте ја со путер и набрашнете.
Наполнете по 3/4 од секоја вдлабнатина од смесата и печете на 180 степени, 20 минути.

Послужете ги со слатко од капини.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани