Квасецот го зафаќаме со малку брашно и млеко и го оставаме да надојди. Кога ќе надојди го тураме во сад и ги додаваме сите состојки. Маргаринот треба да биди стоен на собна температура за полсено да се меси. Тестото убаво го месиме и го оставаме да надојди. Потоа тестото го сучиме во кора и сечиме ленти.
Секоја лента ја виткаме во ролна. Ги редиме во калапите и ги оставаме 10 минути. Пред да се печат ги мачкаме со јајцето. Печиме на 180 сепени околу 15 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови