Овие палачинки се карактеристични по тоа што се печат само од една страна додека на горната страна формираат безброј дупчиња. Вообичаено се сервираат со мед, ама мене медот ми е кристализиран па ги сервирав со мармалад од портокал и џем од шумско овошје. На децава ептен им се допаднаа...

Подготовка
1. Сите состојки ги ставаме во блендер и кратко ги блендираме колку да се соединат.
2. Смесата ја оставаме околу 1 час да стаса и да се направат меурчиња.
3. На намрсена тава со путер или масло на средна температура, истураме од смесата и печеме само на една страна. На почетокот формираат меурчиња кои потоа се претвораат во дупчиња.
4. Знаеме дека се печени кога површината ќе им стане сува и сунѓереста.

Излегуваат околу 15 палачинки со пречник 15 см.
Ги сервираме со мед, џем или мармалад.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани