Малку поинаква верзија на макаронс, не толку комплицирана. Го нема фамозниот прстен на макаронсите, но ако ги оставите повеќе да се сушат пред печење сигурно ќе го има.

А сега да почнеме.
За овие макаронс не е потребно предходно белките да стојат 2-3 дена , може веднаш да се работи со нив (ако се во фрижидер оставете ги 2-3мин во млака вода)
Кикириките ги мелиме, потоа низ сито, ги просејуваме и ги мешаме заедно со шеќрот во прав. Белките се матат заедно со 50гр шеќер откако ќе се добие цврст снег (да не биде многу цврст) ги додаваме кикириките и шеќерот во прав и мешаме со дрвена или силиконска лажица. Мешаме додека смесата почнува да паѓа во млазови, не е премногу цврста или премногу течна.
На плех ставаме хартија за печење и со шприц правиме кругчиња мегу нив да има растојание од 2цм. Се оставаат да се сушат 10-60мин зависи од температурата во просторијата (овој пат мене не ми се чекаше, па не ги оставив да се исушат убаво и затоа го нема тој прстен )
За тоа дали се исушени се проверува со прст, не треба да лепат. Исушените макаронс се ставаат во загреана рерна на 140 степени околу 13-15мин.
Се оставаат да се изладат.

Во мегувреме се спрема филот. Жолчките се матат, се додава шеќерот и чоколадото и сето ова се става на пареа. Откако убаво ќе се стопи чоколадото се додава и маргаринот и тој да се стопи. Откако убаво ќе се згустни се трга на страна се мати со миксер смесата да се изедначи и се остава да се излади. Изладените макаронс се премачкуваат со филот и спремни се за јадење.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани