Лигњите исечете ги на кругчиња од околу 1 цм.
Во тава со маслиново масло пропржете го лукот кој претходно ќе го исецкате колку да замириса. Додајте ги лигњите и малку пропржете ги. Додајте го виното и оставете го да испари. Потоа додајте ги доматите исечени на четвртинки, доматниот сос, магдоносот, сол и бибер по вкус и измешајте. Оставете го да вари 10 минути на среден оган.
Во меѓувреме во зовриена солена вода сварете ги макароните колку што пишува на паковањето (јас секогаш по толку ги варам).
Откако ќе се сварат, исцедете ги од водата и додајте ги во сосот. Убаво измешајте ги и сервирајте ги додека се топли.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани