Овошјето, шеќерот, водата и виното се ставаат во тенџере на умерен оган да се динста околу 15на минути.
Густинот се разматува со малку вода и на крај се додава во тенџерето. Се меша додека се добие овошен крем.
Лиснатото тесто со оклагија се развлекува на набрашнеста површина и се става врз подмачкан калап, така што ќе ги опфати и страничните делови. Се покрива со пек хартија и се печи 15на минути на 200Ц.
Врз печеното лиснато тесто се става овошниот фил.
Одозгора се украсува со шлагот приготвен спрема упатството на кесичката и по некое зрно овошје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани