Испечати

Лисната овошна пита со капини и бело вино

Лисната овошна пита со капини и бело вино

Состојки

  • 250 гр лиснато тесто
  • 250 гр овошје (овде се капини, а можи и со малини, јагоди или мешано)
  • 250 мл бело вино
  • 250 мл вода
  • 4-5 лажици шеќер
  • 3 лажици густин
  • 1 кесичка шлаг пена за украсување

Подготовка

Овошјето, шеќерот, водата и виното се ставаат во тенџере на умерен оган да се динста околу 15на минути.
Густинот се разматува со малку вода и на крај се додава во тенџерето. Се меша додека се добие овошен крем.
Лиснатото тесто со оклагија се развлекува на набрашнеста површина и се става врз подмачкан калап, така што ќе ги опфати и страничните делови. Се покрива со пек хартија и се печи 15на минути на 200Ц.
Врз печеното лиснато тесто се става овошниот фил.
Одозгора се украсува со шлагот приготвен спрема упатството на кесичката и по некое зрно овошје.