1. Се матат јајцата заедно со шеќерот. Постепено се додава ванила, јогурт, масло, брашно и пециво. Сето време се мати со миксер. На крајот се додава лимонот(сок и кора).

2. Се излива смесата во набрашнет калап и се пече на 180С - 30 до 40мин. Кога ќе олади се вади од калапот и се става глазура. Може да се стави глазура и од 150гр шеќер во прав и 4 лажици сок од лимон.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани