Најпрво го подготвуваме калапот со срце. Прво се става жолтиот дел па потоа белиот дел.Кога ќе се преврти колачот горниот дел да биде жолт а долу бело.
1. Се става во сад сокот од портокал и се топи на тивко заедно со шеќерот. Потоа се додава нишестето измешано со малку вода и се вари како пудинг. Додека е топло се става во калапчето.
2. Во друг сад се става млекото ( се вадат 4 лажици ) и шеќерот и се вари. Потоа со 4 лажици млеко и брашното се вари како пудинг. Се става додека е топло врз жолтиот дел.Се лади и се вадат од калапчето.

На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани