Оризот ставете го да вари во зовриена и посолена вода додека омекне. Потоа исцедете го и исплакнете го со ладна вода. Ставете го во еден сад.
Морковот сварете го да омекне и исецкајте го на ситни коцки.
Исецкајте го кашкавалот, шунката и преостанатиот зеленчук и додајте ги во оризот. Додајте ја пченката, грашокот, сол и масло по вкус.
Убаво измешајте, покријте ја со проѕирна фолија иставете ја во фрижидер убаво да се разлади.
Послужете ја како ладно предјадење или како лесен самостоен оброк.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани