Еве од мене еден предлог ручек за претстојните празници.

Кус кусот посипете го со убаво загреаната вода.
Покријте со капак и оставете да ја апсорбира водата(околу10 минути).

Во меѓувреме пригответе ги морските плодови.

Во тава на оган ставете го маслото и ситно сецканото лукче.
Откако ќе се пропржи, додајте ги морските плодови и белото вино.
Оставете да се готват на тивок оган.
Откако виното малку ќе испари додајте ја доматната салса и шери доматите исечени на половинки.
При крај додајте го магдоносот и малку бел бибер.

Откако кус кусот ја апсорбирал водата со вилушка размешајте го, додајте го маслото, малку сол и уште еднаш измешајте.
Сервирајте го приготвените морски плодови.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани