Испечати

Кус кус со морски плодови

Кус кус со морски плодови

Состојки

 • 200гр. кус кус
 • 320мл. топла вода
 • 2 лажици маслиново масло
 • по потреба сол
 • За подготовка на морските плодови
 • 500гр морски плодови
 • 4 чешниња лук
 • 100мл. бело вино
 • 5 лажици доматна салса
 • 6 шери домати
 • 1 лажица сецкан магдонос
 • 2 лажици маслиново масло
 • по потреба бел бибер

Подготовка

Еве од мене еден предлог ручек за претстојните празници.

Кус кусот посипете го со убаво загреаната вода.
Покријте со капак и оставете да ја апсорбира водата(околу10 минути).

Во меѓувреме пригответе ги морските плодови.

Во тава на оган ставете го маслото и ситно сецканото лукче.
Откако ќе се пропржи, додајте ги морските плодови и белото вино.
Оставете да се готват на тивок оган.
Откако виното малку ќе испари додајте ја доматната салса и шери доматите исечени на половинки.
При крај додајте го магдоносот и малку бел бибер.

Откако кус кусот ја апсорбирал водата со вилушка размешајте го, додајте го маслото, малку сол и уште еднаш измешајте.
Сервирајте го приготвените морски плодови.