Кукурецот ставете го во вода и ставете го на оган да зоврие. Истурете ја водата. Тоа повторете го уште еднаш. Во третата вода ставете мешан сув зачин, биберот и кукурецот и сварете го.
Во земјена тава, ставете ги парчињата кукурец, маслото и ставете ги во загреана рерна да се потпечат. Потоа ставете го исечканото лукче, нането, пиперот и дел од водата во која се вареше кукурецот. Вратете ја тавата во рерната да се пече. Цело време, додека се пече, преливајте го со течноста. На крајот, ако ви е многу течно, можете да го згуснете сосот со запршка.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани