1. Компирите ги вариме и ги пасираме.
2. Брокулата ја вариме во солена вода или пак на пареа, па потоа ја блендираме.
3. Двете состојки убаво ги промешуваме, па откако ќе излади целата смеса ги додаваме јајцата и зачините.
4. Убаво промешуваме, обликуваме крокети по желба кои ги валкаме во презла и ги ставаме во намрсена тава да се печат на 200 степени додека да поруменат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани