Во еден сад се соединуваат компирите, спанаќот, јајцето, брашното,
пецивото, зачините.
Со рака се формираат крокети, па се валкаат прво во брашно, па
изматено јајце, па презла. Се пржат на загреано масло и се редат на
лист хартија.
Се служат со јогурт.
Совет- пожелно е раката да ви биде чиста при формирање на секој
крокет, бидејќи тестото е малку лепливо.
Потрудете се нема да згрешите ако ги направите

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани