1.Во тава на оган ги пржиме кромидот и карфиолот. Го додаваме и оризот и повеќе вода. Во меѓувреме контролираме на водата и по потреба додаваме за оризот убаво да се свари и да се добие не многу густа крема.
2. Во друга тава на оган тостирајте го лебот со малку путер, потоа изгасете го оганот и лебчињата поросете ги со рендан пармазан.
3. Кога кремата ќе биде готова, тргнете ја од оганот и оставете ја да одмори 10 минути. Потоа измешајте ја со блендер.
4.Кремата од карфиол сервирајте ја со тостираните лепчиња, мелен црн пипер и рендан пармезан.
Добар апетит!

Лиценца: Сите права се задржани