Еве едни прекрасни , мноооггууу вкусни коцки кои се лесни за подготовка.

1. Најпрво ги сечкаме оревите на мали парчиња, но не многу мали и не рендани за да се почувствува вкусот. Плехот со димензии 32 * 22 го обложуваме со хартија за печење и ги распоредуваме оревите . ( слика )

2. Брашното, какаото и пецивото заедно ги просејуваме за да нема грутки во посебен сад. Ја вклучуваме рерната да се загрее на 200 степени.

3. Во сад за матење ги матиме белките, со постепено додавање на шеќерот. Откако шеќерот ќе се растопи ги додаваме и жолчките и не престануваме да матиме. Потоа ги додаваме гризот, млекото, кокосот, брашното, пецивото и какаото и матиме со миксер додека смесата не се соедини. Ја истураме во плехот над оревите (внимавајте оревите треба да останат од долната страна) и печеме во загреана рерна околу 15тина минути во зависност од рерната. Пандишпанот е готов кога ќе се оддели од краевите а може да проверите и со чечкалица.

4. Откако ќе се испечи го оставаме да се излади. Јас го ладев на тераса бидејќи сега е ладничко и за 15 мин беше ни жежок ни ладен.

5. Додека се лади пандишпанот го подготвуваме преливот. На пареа го топиме чоколадото со маслото и кога ќе се стопи го додаваме еурокремот и мешаме со лажица да се соедини.

6. На пандишпанот му ја отстрануваме хартијата и го враќаме во плехот со долната страна нагоре ( оревите да дојдат горе). Од страните ставаме хартија за печење за да не се залепат коцките и да можеме подобро да ги исечиме ( јас пак ја искористив таа на која се печеше пандишпанот, превиткана на половина и ја сечев со ножици ) Целиот пандишпан го премачкуваме со преливот ( слика ) и пак го извадив на тераса да се лади покриен со кујнска крпа.

7. Желатинот го раствараме со малку ладна вода.
8. Пудинзите со 5 лажици шеќер ги вариме во 700 мл млеко. Откако ке се свари пудингот , ја исклучуваме ринглата и го додаваме набабрениот желатин и мешаме да се растопи. Додека е топол го истураме врз пандишпанот. Јас повторно го извадив на тераса да се лади покриен со крпа и не се направи кора на пудингот, а ако сакате да сте сигурни ставете одгоре најлонска фолија.
Го оставив да се лади околу 1 саат .

9. Шлаг кремот го приготвуваме според упатството на кесичката и го ставаме во готварски шприц.

10. Пред да ги сечеме коцките ја отстрануваме хартијата. Над секоја коцка ставаме од шлаг кремот. Доколку сакате можете и поинаку да ги украсите а и без шлаг крем пак убаво ќе изгледаат.

Прекрасни и неодоливи и не се многу скапи јас скоро сите состојки ги имав дома, а самиот вкус на еурокрем многу се чувствува и му дава посебен шмек. Не се многу благи бидејќи малку шеќер има во пудинзите и во пандишпанот, а и доволен е преливот. Со големо задоволство ви ги препорачувам.
На здравје!

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови