Се матат јајцата со шеќерот.
Се додаваат останатите состојки. Јаболките се рендаат и се додаваат заедно со рогачот. Се става во намастен плех бр.28 и се пече во загреана рерна на 200С-30мин.
Кога ќе олади се прелива со глазура од чоколадо топено на пареа со три лажици масло.
Колачот е сочен и вкусен. Пријатно!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани