1. Млекото и шеќерот се ставаат на огин да се стопи шеќерот
2. Веднаш се додава и кокосот и се остава уште некоја минутка на огин млекото заедно со кокосот да зовријат
3. Се трга од огин и се додава ванилата и мастиката
4. Се остава да се излади смесата и потоа се цеди, односно се отстранува кокосот
5. Се става во фрижидер добро да се излади и потоа се служи
 Количината на алхохолот зависи од тоа колку алхохолен се сака да биде коктелот, а има коктелот и своја густина од вареното млеко со кокосот.
  Ова е мојот најубав коктел и мирис и вкус и се !!! А и брза подготовка !!!
 НА ЗДРАВЈЕ !!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани