1. Во подлабоко и широко тавче на оган ги ставаме водата, шеќерот, ванилиниот шеќер и циметот. Ринглата ја пуштам на 5ка од 6 , мешаме додека да зоврие смесата. Ја намалувам на 4ка и откако ќе проврие 1-2 минути ги додаваме бадемите, постојано мешаме со дрвена лажица додека шеќерот не се налепи на бадемите и течноста не изврие.
2. Тавчето го тргаме од оган и бадемите ги распределуваме на хартија за печење разделувајќи ги.

Оставаме да се изладат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани