Овој чомлек сличен на Охридскиот чомлек...
 
- Се сече месото на помали парчиња, се става во земјената тава, врз него се додаваат кромидчињата, лукот и зачинките. Се додава зејтинот, оцетот и виното, се залева со вода колку да се покрие месото. Добро затворете го садот и ставете во рерна нека крчка најмалку 3 часа а може и повеќе.
Со од фурна извадено топло лепче... милинка е...
- Наместо црвено бино можете да го замените со бело суво вино... исто така добро.
- Со погача испечена во подница..... да не раскажувам понатаму нели?

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани