Матете ги јајцата и шеќерот.Додадете ги млекото и маслото па продолжете со матење.
Во друг сад,помешајте го брашното,прашокот за печиво,ванилиниот шеќер и постепено додадете.
Смесата поделете ја на 2 дела.Во едниот дел додадете го какаото.
Калапот намастете го и побрашнете го.На средината на калапот,ставете 3 лажици од белата смеса.Врз неа,пак во средината,ставете 3 лажици од темната смеса.Продолжете наизменично се додека ги потрошите и двете.Нема потреба од какво и да било израмнување на масата,ниту пак протресување на калапот.
Печете во предходно загреана рерна на 180 степени.Печениот колач посипете го со шеќер во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани