1. Во тенџере ставаме масло, рендан морков, ситно сецкан праз и сецкани шампињони. Пропржуваме 2- 3 минути, потоа налеваме вода..Од кога ќе почне да врие ја додаваме содржината од кесичката и вариме 5 до 7 минути.
2. Во еден сад ги соединуваме киселото млеко, сокот од лимон, јајцето и магдоносот. Сега во овој сад ставаме еден кутлач и мешаме, не смее јајцето да ни се подвари. Цела содржина, постепено, со мешање ја ставаме во тенџерето. 

Сервираме вкусна чорба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани