Ова е одличен, брз начин за приготвување тарана. Може да се вари свежа, а можете и да ја исушите па да ја користите по потреба или обично сварена, па со сиренце или како тестенина за супа.

Се' што ви треба е еден миксер. Во вангла ставете го јајцето и брашното и со миксерот, со најголема брзина, измиксајте 3-4 секунди. Тараната е готова.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови