Овај рецепт ни останал уште од детството како нашата мајка ни го правеше изнајадени бевме.

Се варат брашно, масло и водата како за пудинг, се ладат.
Се бијат жолчките и се додава сенфот во нив, после оваа смеса се додава во ладен пудинг-смеса, сол се става. Цело време се бие со миксерот. Се додава сок од лимон, па маслото постепено како конец се тура дури матиме. Мајонезот е готов.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови