Едноставно, но мошне вкусно....

Телешката удина исечена на парчиња со саканата големина и убаво измиена, се зачинува со зачините. Се додава морковот, исечен на стапчиња, лукот цели чешњиња или преполовени по должина, ловоровиот лист. Се додава масло, млекото, сенфот (растворен во вода) и се налева со вода. Вода колку да го покрие месото. Се става на умерен оган, со малку отворен капак да се готви.

Времетраењето е отприлика 2 часа или додека убаво омекне месото. По потреба се долева вода. Кога водата ќе испари, се запржува месото на кратко од двете страни. Исто и морковчињата.

Одлично е во комбинација со пире од компири...
*При самиот крај, кога ќе се потпржува месото, можи да се додадат и печурки.

На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани