Фантастикот(фант) за плескавици растворето го водата и нека отстои неколку минути.
Зеленчукот сомелете го во машина за месо или во блендер да добиете еднолична маса.
Додадете ги сите состојки во месото и замасете плескавици (н
е ги месете предолги бидејки ќе ви бидат тегави)
Со намастени раце правете плескавици или шарска плескавица (помегу две тенки плескавици додадете кашкавал и убаво споете ги) и печете ги или на скара или пржени.
Одлични се и печени во рерна.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани