Испечати

Дени бургери

Дени бургери

Состојки

 • 500 гр. свинско мелено месо
 • 250 гр. телешко мелено месо
 • 1 поголем кромид
 • 3 чешниња лукчиња
 • 1 морков
 • 1 зелена пиперка
 • 2 лажици Фантастик за плескавици
 • 2 лажици млака вода
 • 1 лажица вегета
 • 1/2 лажичка сода бикербона
 • 1 лажичка бибер
 • 1 лажичка сув магдонос

Подготовка

Фантастикот(фант) за плескавици растворето го водата и нека отстои неколку минути.
Зеленчукот сомелете го во машина за месо или во блендер да добиете еднолична маса.
Додадете ги сите состојки во месото и замасете плескавици (н
е ги месете предолги бидејки ќе ви бидат тегави)
Со намастени раце правете плескавици или шарска плескавица (помегу две тенки плескавици додадете кашкавал и убаво споете ги) и печете ги или на скара или пржени.
Одлични се и печени во рерна.