Кромидот се сецка на парчиња. Морковот се чистии се сече на ситни коцки. Печурките се лупати се сецкаат на поситни парчиња.
Во подлабок сад се става кромидот, морковот, печурките и се налева со една чаша вода.
Во садот се додава ловоровиот лист и се става да се вари на потивок оган околу 80 минути. Повремено се протресува и после 80 минути се додава доматното пире, зачините и виното.
Се остава уште 30 минути да врие, а потоа се сервира со тестенини или како самостоен оброк.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани