Сварете го гравот со морковот и едната главица кромид. Исцедете го.
Другата главица кромид испржете ја, додајте го лукчето, сокот од домати и гравот и оставете го да издинста некое време додека се згусти. Зачинете, додајте го копарот, измешајте... тоа е тоа, потоа уживајте...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови