1. Спанаќот го миеме и го сецкаме на ситно. Во сад на оган кратко го динстаме со малку вода(еден филџан) додека испари течноста. Оставаме малку да олади па додаваме едно јајце и изварката и убаво мешеме. Доколку е солена изварката нема потреба од сол.

2. За преливот убаво ги мешаме сите состојки. Земаме кора и со четка ја премачкуваме со преливот и на едниот крај редиме од филот кој го распоредуваме по целата должина на кората. Виткаме ролна. Ја ставаме во тава за печење во форма на полжав и постапката ја повторуваме со останатите кори.
Одозгора питата ја премачкуваме со преливот.

Печеме во загреана рерна на 200 степени околу половина час.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови