Одлична погача која со ајвар и јогурт е одличен појадок.
Цело време се користи еден ист филџан од 100 мл - среден од оние за кафе
Јас користев маслиново масло

Во вангличка се ставаат јајцата со солта и се матат да запенат.
Постепено се додаваат течните состојки, па сувите состојки.
Сето убаво се промешува и се истура смесата во мала ростер тава за печење.
Се печи околу 50 минути на 170 степени.
И толку, уживајте

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани