Ароматичен вкусен венец од тесто.
Кој нема маџун може да стави 3-4 лажици шеќер.
Со добро кафе или чај одлична комбинација.
Прво се става квасецот во топлото млеко со малку брашно да втаса.
Потоа во вангличката се додаваат сите останати состојки и се замесува средно тесто.
Се остава да кисни 30 минути.
Потоа се дели на 2 дела, еден поголем, еден помал дел.
На работната маса се става 1 лажиче масло и се развлекуваат топките во должина.
Околу помалиот дел се замотува поголемото парче тесто.
Сега во округла тава за печење, во средината се става некој предмет, како на сликата и околу него се става спиралата од тесто.
Се остав да кисни 20 минути, се премачкува со јајце и се печи оклу 40 минути на 180 степени.
Внимателно се вади предметот од средината и се остава венецот малку да олади, па се сече на парчиња.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани