Моите годинашни бисквит колачиња во кои преовладува вкус на портокал.
Сите состојки за тесто се мешаат заедно, при што маргаринот треба да е на собна температура. Се замесува тесто од нив, добро месејќи да се изедначат состојките внатре. Се завива во фолија за свежо и се остава во фрижидер половина саат.
Се вади од фолјата и на работна површина се сука кора од тестото, дебелка 4 мм. од прилика кога ја сукате посип најгоре од шеќер во прав и најдолу на хартија за печење (пек папир) за да не се лепи.
Со модлици се вадат форми.
Всушност таа шеќерната смеса е течен ројал ајсинг кој се припрема по следниов начин:
белката се мати со вилушка, се додава постепено половината шеќер, сокот од лимон. Настрана во мали садчиња ставаме по малку од таа смеса и се додаваат прехрамбени бои по избор. Смесата линее по малку (таа е конзистенцијата) добра основа за премаз на бисквитите. Натаму во базичниот сад се става уште половина смеса од шеќерот и се добива сега веќе густ ројал ајсинг, кој користи за образување на контурите на колачите. Остатокот се е до имагинацијата.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови