Путерот и шеќерот во прав ги матиме пенасто. Бисквитите и лешниците ги мелеме, а брусницата ја сечкаме. Чоколадата ја топиме на тивко или на пареа и ја додаваме во сите состојки. На крајот го додаваме и румот. Формираме бомбици и ги оставаме во фрижидер да се стегнат. Белата чоколада ја топиме и ја ставаме во кесичка, на која сме направиле мал отвор. Ги украсуваме бомбиците и ставаме по парче брусница.
Доколку се случи да ви е смесата сува (а тоа зависи од бисквитите) може да додадете некоја лажица млеко во составот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани