Подготовка:

1. Во тенџере се става водата заедно со шеќерот и се остава на рингла да врие 3мин.
2. Во зовриениот шербет се додаваат - маргаринот кој со постојано мешање се топи. Се додаваат мелените ореви и бисквити .
3. Смесата се дели на два дела. Едниот останува бел,а во другиот се додава чоколадата.
4. Најпрво се става белиот дел во калап на прозирна фолија, па врз него црниот дел,Се остава да олади ,и се превртува белиот дел да биде најгоре. Се прелива со глазура од чоколада со масло.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани