Испечати

Дебарски млечник

Дебарски млечник

Состојки

  • 5 јајца
  • 500 мл. млеко
  • 3 лажици кафеав шеќер или обичен
  • 1/2 стапче ванила или ванилин шеќер

Подготовка

Прелесно и превкусно, брза подготовка и незаборавен наврат во детството.

- Во сад со вилушка се матат јајцата, се додава шеќерот, ванилата и на крај млекото, притоа се се меша до соединување.
- Во тава бр. 28 се истура смесата и се пече на 200 степени 30-40 минути.

Наздравје